Sony Ericsson Xperia Arc LT15i; Root, Rom ve Recovery İşlemleri [Rehber]

Sony Ericsson Xperia Arc LT15i gerçekten harika bir cihaz olup diğer çift çekirdekli ve son çıkan dört çekirdekli telefonları gölgesinde bırakır. Root ve Recovery işlemlerinin yapılmasını ve ardından rom yükleme işlemini basitten anlatarak devam edeceğiz. Umuyoruzki bu işlemleri yapmak isteyen herkesin anlayıp cihazını bozmadan yapması. Biz burada sıfırdan bir rehber hazırladık nelerin önce nelerin sonra yapılması gerektiğini açıkça anlattık. Cihazınıza artık custom romları kurmanızı ve bootloaderinin unlock edilmesini detaylı ve verimli bir şekilde anlattık. – Ya ben anlamadım diye yorum bırakmanız bizi üzecektir. Ama – Ben yanlış bir işlem yaptım nasıl düzeltirim gibisinden yorumlara açık olup her zaman sizin yanınızda olacağımızdan şüpheniz olmasın.

Not: Bu rehberde anlatılanları iyicene okuyup anlayın daha sonra uygulamaya geçin bu sizin açınızdan iyi olacaktır. Cihazınıza uygulayacağınız tüm işlemler size ait olup Androidcim.com ve makale yazarlarımız sorumlu tutulmamalıdır. Her türlü suçlamayı reddediyoruz. Aşağıdak uygulayacağınız işlemlerin mesuliyeti size aittir. Riski göze alıp devam edin.

Not 2: Bu işlemeri yapmanız yapmanız halinde bootloader kilidi kaldırılacaktır ve cihazınız garanti dışı kalacaktır.

Gereksinimler:

 • Sony Ericsson Xperia Arc LT15i
 • Bir windows işletim sistemine sahip bir notebook
 • Xperia için tüm driverlerin kurulu olması gerekir kontol edin.
 • Cihazınızda medya verilerini ve kişiler ve mesajları yedekleyin aksi halde tarih olacaktır. Rom yedeğinide almayı unutmayın o sonraki işlem ama hatırlatalım istedik.
 • Cihazınızın USB hata ayıklama modunu aktif edin. (Ayarlar > Uygulamalar > Geliştirme > USB DEBUGGİNG (usb hata ayıklama) aktifleştirin.)
 • Bilinmeyen kaynakları etkinleştirin. (Ayarlar > Uygulamalar > Bilinmeyen kaynaklar)

Root işleminin talimatları:

 1. Gerekli root dosyasını buradan indirin. ( DooMLoRD_v1_ROOT-zergRush-busybox-su.zip ) İndirmiş olduğunuz dosyayı rardan klasöre çıkarın.
 2. Telefonunuzu USB ile bilgisayar’a bağlayın dikkat edin şarj modunda olmalı.
 3. Klasöre çıkarmış olduğunuz dosyalar arasında RunMe.Bat ismindeki dosyay çift tıklayıp çalışmasını sağlayın. Kısa süre içinde cihaz rootlanacak ve yeniden başlayacaktır. Eğer başlamazsa siz yeniden başlatın.
 4. Artık cihazda rootlusunuz ve google play market’e girerek superuser uygulamasını indirebilirsiniz. İndirin ve kurulum bitsin.

ClockworkMOD Recovery işleminin yapılması:

 1. Buradan CWM-Install.rar dosyasını indirin ve klasöre çıkarın.
 2. Cihazınızı USB ile bilgisayar’a bağlayın ve PC Suite modunda olarak bağlayın.
 3. Klasöre çıkarmış olduğunuz dosyalar arasından install-cwm1.cmd isimli dosyayı bulun ve çift tıklayıp çalışmasını işlemleri yapmasını sağlayın. (Not: Cihazınızda allow (kabul et) Disallow (reddet) gibi seçenekler Superuser tarafından görülürse Allow yani kabul edin.)
 4. USB kablosunu çıkarın.
 5. Cihazınıza CWMInstaller-v1.rar isimli dosyayı indirip klasöre çıkarın ve içindeki apk dosyasını indirip file manager yardımıyla cihazınızdan hafızaya atın, attığınız dosyayı kurun.
 6. Kurulan CWMInstaller uygulamasını cihazınızda açın ve İnstall butonuna tıklayıp kurulumu bitirin.
 7. Artık Clockworkmod Recovery yüklüdür.
 8. Artık istediğiniz custom rom’u CWM üzerinden yani ClockWorkMod üzerinden yükleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Android PC Suite (mobileGO) başlıklı makalemizde android oyun uygulama yükleme programı, android pc suite ve android pc suite indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

[Rom] Sony Xperia Arc LT15İ; Android 4.0.3 İce Cream Sandwich [Rom, İndir, Yükle]

Sony Ericsson Xperia LT15İ cihazı için eninde sonunda costum rom geldi hemde AOKP tarafından geldi …

15 Yorumlar

 1. Telefonumda Android 4.0.4 Yüklü.
  Bu İşlemler Bu Sürüm İçinde Geçerlimidir ?

 2. Sürüm 2.3.4 / 4.0.2.A.0.62 ‘de olmadı.

  Bir de şarj modu / PC Suite modu gibi şeyler yazılı, bunlar ne demek? Cihazda 2 bağlantı modu var, MTP (Medya aktarım) ve MSC (Yığın depolama). Hangisi seçmeliyiz?

 3. 2.3.4 için geçerli değil mi ?

 4. arc lt15i 4.0.4 yuklu nasıl toot yaparım

 5. Kağan Temizk

  Xperia’nın tüm sürümleri için geçerli mi (S,LT18İ,)

 6. Lanet dosya nerde???

 7. sistem bu yolu bulamıyor diyor ne yapacam yardım edin

 8. Teşekkür ederim. Sayenizde sorunu hallettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir