Asus Memopad 7 (ME176C) İnceleme

Asus kısa bir süre önce Asus Memopad Hd 7 adlı cihazının ikinci modeli olan Memopad 7’yi tanıttı.Önceki modele göre hayli geliştirilen yeni model inceleme için elime ulaştı.Bu geliştirilmiş yeni modeli sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.İncelememize tabletin kutu içeriği ve tasarım detaylarıyla başlıyoruz.Bakalım Memopad 7’nin kutu içeriğinde neler varmış.

Kutu içeriği

Tabletin kutusu Orta seviye sertliğe sahipken kullanım klavuzu ise cihaz hakkında fazla ayrıntıya girmeden kısa bilgilerle doldurulmuş.Kutudan aksesuar olarak sadece usb şarj cihazı ve kablosu çıkıyor.Onun dışında garanti belgesi ve kullanım klavuzu yer alıyor.Orta seviyeli bir cihaz için gayet normal olan bu aksesuarlarla geliyor doğrusu.Diğer yandan usb şarj cihazı ve kablosu kaliteli malzemeden yapılmış olup sağlam bir görünüme sahip.Memopad 7’nin kutu içeriğine göz attık.Bakalım tabletin tasarım detaylarında bizleri neler bekliyor.
DSCF5699

DSCF5697

 

Tasarım

295 gram ağırlığa ,9,6 mm kalınlığa ve 7 inç ekrana sahip Memopad 7,inceleme masamıza beyaz renkli modeliyle misafir oldu.Telefonun siyah, beyaz, mavi, kırmızı ve sarı renk seçenekleri bulunuyor.Renkler gerçekten çok güzel olmakla beraber renk konusunda farklı zevkleri olan herkese hitap ediyor.Bizce tasarım konusunda rakiplerine göre son derece modern ve şık olan Memopad 7 kullanıcılar tarafından beğenilecek bir ürün.Memopad 7’ye karşıdan baktığımızda tabletin çerçeve tam uyan 7  inç ekranı dikkat çekiyor.Metal görünümlü plastik çerçeve  ve parlak ips lcd ekran, kenar çerçevesinin biraz kalın olmasından dolayı güven veriyor.Tableti düz zemine ekranı alta gelecek şekilde koyup sürtseniz bile ekran çizilmiyor, çerçeve bu konuda çok iyi koruyucu görev üstleniyor.

DSCF5673

DSCF5678 DSCF5679

Tabletin üst kısmında biraz sağda ön kamera bulunuyor.alt kısmında ise ortaya konumlandırılmış Asus logosu yer alıyor.Asus Memopad 7’nin ön yüzü gayet sade duruyor.Tablete karşıdan baktığımızı varsayacak olursak, sağ üstte ses ayarlama tuşları yer alıyorken hemen altında güç tuşu yer alıyor.Tuşların çıkıklık miktarı ve basış hissinde hiçbir sorun yok.Tablet diğer Asus tabletlerini kullananlara hiç zorluk çektirmeyecek.Memopad 7’nin üst kısmında ortada 3,5 mm kulaklık girişi, sağ tarafında microUSB yuvası yer alıyor.Sol üst tarafta ise microSD yuvası bulunuyor.Memopad 7’nin arka kısmına baktığımız zaman -önceki modeli hatırlayanlar bilirler ki parlak plastik kullanılmıştı- parlak olmayan dokunulduğunda ele yumuşaklık hissi veren bir plastik kullanılmış.Önceki modele  oranla çok daha hoş bir deneyim sunan plastik kasa renk seçeneklerine bağlı olarak herkesin zevkine hitap edecek gibi görünüyor.

DSCF5675 DSCF5677

Memopad 7’nin arkasında ilk dikkat çeken , hafif dışarı çıkık arka kamera ve alt tarafta bulunan tek şerit şeklindeki hoparlör ızgarası.Hoparlör ızgarasında iki adet SonicMaster ses teknolojisi kullanan hoparlör yer alıyor.Tasarım konusunu bir sonuca bağlamak gerekirse, Memopad 7 güzel, hoş, sade, dayanıklı ve modern bir tablet olmuş.

Ekran

Geldik Memopad 7’nin en etkileyici kısımlarımdan birine, ekranına.7 inç boyutlu 1280×800 HD çözünürlüklü IPS ekran rakiplerine göre çok iyi bir ekrana sahip.Kendi sınıfında nadir göreceğimizçok iyi  ekran kalitesini bizlere sunuyor.Canlı renklere sahip olan Memopad 7, 215 ppi piksel sıklığına sahip.Ekranın dokunuş hassasiyetinde ve kullanım keyfinde hiçbir sorun yok.IPS ekran olmasına karşın elimiz ekranda yağ gibi kayıyor.Burada ekranın akıcı bir şekilde çalışması ZenUI arayüzünün de faydaları yok değil.

Memopad 7’nin ekranında  yazılım sayesinde önemli bir özellik bulunuyor.Bu ekranı, dinamik renk ayarı sayesinde oyun, film ve arayüz gibi sıklıkça kullanılan işlevlere göre rengini optimize edebiliyorsunuz.Örnek verecek olursak, Memopad 7’nin ekranı oyunlarda ve filmlerde maksimum canlılık seviyesine ayarlayabiliyorken e-kitap ya da tarayıcı ekranında kontrastını ve renk doygunluğunu sınırlandırarak gözlerinizin yorulmasını engelleyebilirsiniz.

DSCF5682 DSCF5683 DSCF5685

Donanım – Performans

Memopad 7 gücünü Intel atom Z3745 işlemcisinden alıyor.Bu yonga 1,86 ghz dört çekirdekli işlemciye sahip.Grafik işlemcisi olarakta yine Intel mimarisine sahip Intel Gen 7 Hd Graphics’ten güç alıyor.Memopad 7’nin yüksek performanslı bir tablet olduğunu sadece bu özellikler doğrultusunda bile rahatlıkla söyleyebiliriz.Memopad 7, şu an piyasadaki fiyat-performans yönünden en iyi donanıma sahip android tablet konumunda.

Tablette ayrıca 1 gb ram, 8/16 gb dahili depolama alanı ve 64 gb’a kadar microSD kart desteği bulunuyor.Donanım konusundaki diğer detaylara gelecek olursak, Memopad 7 ile 720P video kayıt gerçekleştirebilirsiniz.Piyasadaki en güçlü grafiklere sahip android oyunlarını maksimum performansla oynayabilirsiniz.Memopad 7’nin wifi hızıda son derece iyi, 802.11 b/g/n teknolojisini kullanan tablet internet tarayııcısında hiçbir yavaşlama olmadan gezinebilmenizi sağlıyor.Real Racing 3 ve Asphalt 8 Airborne gibi çok yüksek grafik gücü ve işlemci hızı isteyen oyunlarda çok iyi performans sergilediğini gördük.Diğer yandan AnTuTu bencmark testlerinin sonuçlarıysa aşağıdaki ekran alıntılarından görülebilir.

Memopad 7’yi performans yönünden bu kadar öne çıkaran şüphesiz kullandığı Intel işlemci.İşlemcinin hızı ve çekirdek sayısı diğer rakiplerinden ayrılmasını sağlıyor.Memopad 7’nin donanınımı ve performansı hakkında daha fazla söze gerek yok.Memopad 7, hiç tartışmasız kendi sınıfında fiyat performans yönünden en üst seviyedeki tabletlerden birtanesi.

Screenshot_2014-06-30-16-13-51 Screenshot_2014-06-30-16-13-56 Screenshot_2014-06-30-16-17-39

Pil Ömrü

Memopad 7’nin donanımının çok güçlü olduğunu söyledik.Peki bu güçlü donanım birde güçlü bir pille desteklenmiş mi? Evet hemde çok iyi bir pille desteklenmiş.3.910 mAh pişe sahip olan Memopad 7, bu pil ile bir günü tam dolu dolu çıkarıyor.Telefonun güç koruma modu sayesinden ise daha fazla kullanabilmeniz mümkün.Güç koruma moduyla inanılmaz kullanım süreleri mümkün hale geliyor.Sonuç olarak Memopad 7, kullanıcısının tercihlerine bağlı olarak tam şarjla bir tam günüde ,%20 şarjla bir tam günüde çıkarabiliyor.3.910 mAh’lik pil yapacağınız işlemler için son derece uzun kullanım süreleri vaadediyor.Memopad 7 günümüz standartları düşünüldüğünde pil ömrü açısından başarılı bir tablet olmuş.

Yazılım Özellikleri

Asus her modelde olduğu gibi bu modelde de zengin yazılım özellikleriyle geliyor.Memopad 7’de o kadar fazla dahili yazılım varki, hepsini anlatmaya kalkışsak incelemenin sonunu getiremeyiz herhalde:) Olabildiğince açıklamaya çalışacam.

Öncelikle Memopad 7, Android 4.4.2 Kitkat sürümü üzerinde ZenUI arayüzüyle kullanılıyor.Bu arayüz sade yapısı, zengin özelleştirme seçenekleri ve yenilenerek daha basit hale getiren ayarlar menüsüyle dikkat çekiyor.Yeni arayüzde birçok değişikliğe gidilmiş bunların en önemlisi ise sade ve hoş tasarım.Sade arayüz sayesinde karmaşıklık giderilmiş ve gözlerin yorulması engellenmiş bir nevin.Arayüzüm geçişleri son derece hızlı olması bizleri şaşırttı doğrusu.Bunların dışında menüde uygulamaları gizleme,kilitleme ve ayarları kilitleme gibi ek ayarlara yer veriliyor olması Sizleri yan uygulama kullanmaktan kurtarıyor.Şimdilik bu kadar mümkün olursa Zen Uİ arayüzünü daha ayrıntılı anlatmak için önümüzdeki günlerde Sizlerle bir yazı daha paylaşacağım.

Kamera

Memopad 7’de 2 megapiksel ön kamera, 5 megapiksel arka kamera bulunuyor.Tabletin ön kamerası 720P video çekebiliyor.Arka kameranın özellikleri saymakla bitmiyor.Kaliteli panoramik çekim,HDR modu,minyatür modu ve alan modu derinliği gibi birçok özellik ile kaliteli ve farklı fotoğraflar çekebilirsiniz.Arka kamera 5 megapiksel çözünürlüklü yani 2560×1920 piksel boyutlu fotoğraflar çekiyor.Arka kamera HDR fotoğraf ve video çekim özelliğine, otomotik odaklamaya, görüntü sabitlemeye, gülümseme algılamaya,çoklu ve hızlı çekim yapmaya, video çekim esnasında fotoğraf çekme desteğine sahip.

Tabletin arka kamerası Full HD video kaydı yapabiliyor.Video kayıt esnasında çok iyi derece odaklama yapabiliyorsunuz.fotoğraf ve Video çekim kendi sınıfı için son derece  tatmin edici.Memopad 7 ile çektiğimiz fotoğraflar ve videolardan etkileyici örneklerini aşağıda görebilirsiniz.

P_20140628_004234_HDR P_20140630_160429 P_20140630_160444

Genel Gözlem

Asus bu modelde dikkat çekici ve güçlü bir android tabletle karşımıza çıktı.Memopad 7, özgün arayüzü ve donanımsal özellikleri ile kendi sınıfının yıldızı diyebiliriz.Memopad 7, yüksek performansa, güçlü hoparlöre, hızlı arayüze ve iyi bir kameraya sahip bir android tablet.Memopad 7’yi yazımız boyunca incelediniz ve hoşunuza gittiyse kendi sınıfının en iyilerinden biri olmasından dolayı almaya niyetiniz varsa beklemenize hiç gerek yok.Başka bir incelemede görüşmek üzere Kendinize İyi Bakın..

İlginizi Çekebilir

Download Mobo USB Drivers

14 Şubat 2020'de güncellendi Mobo USB Sürücüleri, Mobo Akıllı Telefonunuzu ve Tabletlerinizi Windows Bilgisayara bağlamanıza …

6 Yorumlar

  1. Asus memo pad me176c yeni aldım ve güncellemesini yaptım.Google playdan yükledigim uygulamalarda sorun yok.Fakat kendim interrnetten yüklediğm apklar bu cihazı resetledikten sonra “uygulama yüklü degil” diyor. ne yapmam gerekiyor ? yardımcı olur musunuz?

  2. fahrettin arslan

    uygulamaları sd card a yükleyemiyorum. başka telefon da yüklediğim oyunları sd card aktardım. tablate takdım hiç gözükmüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir