[Türkçe ROM] HTC One X Leedroid Android 4.0.3 Türkçe [ROM, İndir, Yükle]

HTC One x cihazı için son günlerde rom düzenleyiciler gözlerini bu dörtçekirdekli telefona çevirdi. Cihazınızda ısınma ve şarj süresi sorunlu mu? Bu rom’u takip edin ve başka alternatif romları deneyin emin olun sorununuz düzelecektir. Bu aşırı ısınma sorununu biz cyanogenmod’un cm9 test aşamasındaki 4.0.4 romunda aştık.Bu rom da halen eksikikler var ama  hemen hemen hergün güncellemeri yayınlanmaktadır. Bu kişiler tarafından güncellenen romlardır.

Leedroid adındaki kişide orjinal rom’u baz alıp içinde tüm dillerin ve kendi eklentilerinin olduğu romunu oluşturmuş ve bizim kullanmamız için indirmeye sunmuş bizde siz okurlara yardımcı olmak için türkçe olarak kurma ve çalıştırmasını anlatacağız.

Not: Eğer root ve recovery işlemleri bootloader unlock işlemlerini yapmadıysanız buradaki makalemizi okuyup anlayın ve uygulayın daha sonra yine bu sayfaya dönerek gerekli dosyaları indirip kurulumu yapınız.

Bismillahirrahmanirrahim

Hatırlatma!

 • Bu Rom sadece HTC One X cihazı içindir denenmiştir başarılı sonuç alınmıştır.
 • İyicene okuyup anlayın özellikle root ve recovery işlemlerini ve bootloader unlock işlemini yapın. (İlgili makale için tıklayınız.)
 • Cihazınızda oluşabilecek sorunlardan biz sorumlu değiliz! Sorun olmasın cihazım bozulmasın diyorsanız iyi okuyup anlayın takıldığınız yerde yorum bırakın biz en kısa sürede döneriz.

Gereksinimler:

 • Cihazınızda Clockworkmod yüklü olmalıdır eğer değilse yukarıda not içindeki linke tıklayarak sahip olabilirsiniz.
 • Gerekli rom dosyasını indirmek için tıklayınız. Eğer torrent ile indirmek istiyorsanız tıklayınız.[ads]
 • İlgili yabancı kaynaktan güncellemeri kontrol etmek için tıklayınız. (Şuanki sürüm V6.4.0)
 • İlgili yabancı forum için tıklayınız.

1. Adım:

 • Buradaki dosyayı indirin ve rardan çıkarın ve telefonunuzu HBOOT modda açın (Ses kısma + Power tuşu ile)
 • Fastboot mod’a gelip power tuşu ile aktif edin ilgili driverleri kurun. Kuruluysa tanıdığını aygıt yöneticiden kontrol edin.
 • Daha sonra klasöre çıkardığınız dosyalardan window için olan “flash-boot-windows.bat” dosyasını çalıştırınız.
 • İşlem CMD ekranında okay olarak geçmesi gerekmektedir. İşlem tamamlanmıştır.

2. Adım:

 • İndirdiğiniz rom dosyasını hafızaya atmanız gerekmektedir. Aksi halde rom yükleme işlemini yapamazsınız.
 • Cihazı kapatın ve HBOOT modda açın ardından ses tuşları ile Recovery moduna gelin ve Clockworkmod açılacaktır.
 • Rom Yükleme İşlemi

  • Cihazı HBOOT modda açın (Ses Kısma + Power) daha sonra HBOOT menüsünde ses tuşları yardımı ile Recovery’i seçip Power tuşunla onaylayın. Şuan Clockwokmod’da olmanız gerekmektedir.
  • Yedekleme işlemini Backup and Restore > Backup’dan yapın. Daha sonra geri dönmek isterseniz Backup and Restore > Restore seçeneği ile gelebilirsiniz.
  • Verileri silmek için Wipe Data/Factory Reset ve Wipe Cache Factory Reset yapın. (İlk rom kurulumunda kesinlikle gereklidir.)
  • Install ZIP from SD Card > Choose ZIP from SD Card seçeneği ile güncel rom sürümünü hafıza kartından seçin.
  • Install ZIP from SD Card > Choose ZIP from SD Card seçeneği ile güncel gapps eklentisini hafıza kartından seçin ve kurun. (Gapps eklentisi Market ve google uygulamarı için yapılması şarttır.) Kurulum bittikten sonra
  • Çıkan işlemlere Yes diyerek onaylayın ve geri çıkıp Reboot System Now (Sistemi baştan başlatın)
  • Artık romunuz kuruludur. Hayırlı olsun…

  Yeni bir sürüm çıktı dosyalarım silinmeden nasıl güncellerim?

  Siteden yeni bir güncelleme çıktı güncelleme işlemini yapmak istiyorsunuz çünkü Nightly sürümünde her gece bir güncelleme gelmektedir. Sizde bu tadı yaşamak için aşağıdaki adımları takip ederek güncelleyebilirsiniz. Emin olun her gece bir güncelleme ile siz fark etmezsenizde bi yerler değişmiş küçük hatalar giderilmiş oluyor.

  • İndrmiş olduğunuz güncel cm9 sürümünü hafıza kartınıza kopyalayın.
  • Cihazınızı kapatın (Power tuşuna 10 15sn basılı tutunca kapanır.)
  • Cihazı HBOOT modda açın (Ses Kısma + Power) daha sonra HBOOT menüsünde ses tuşları yardımı ile Recovery’i seçip Power tuşunla onaylayın. Şuan Clockwokmod’da olmanız gerekmektedir.
  • Yedekleme işlemini Backup and Restore > Backup. yapın. Daha sonra geri dönmek isterseniz Backup and Restore > Restore seçeneği ile gelebilirsiniz.
  • Install ZIP from SD Card > Choose ZIP from SD Card seçeneği ile güncel rom sürümünü hafıza kartından seçin.
  • Çıkan işlemlere Yes diyerek onaylayın ve geri çıkıp Reboot System Now (Sistemi baştan başlatın) güncelleme işleminiz cihaz açılınca devam edecek ve optimizeden sonra açılacaktır. Hayırlı olsun :)

  Not:  Sorun halinde yorum bırakın en kısa sürede size dönüş yapacağımızdan şüpheniz olmasın.

   

  Cihaz’a bu romu kurduktan sonra clockworkmod recovery mod açılmazsa ne yapabilirim?

  HBOOT modda Fastboot’u seç ve USB ile bilgisayar’a bağla! Daha sonra Android-sdk kurulu olması gerekiyor yada nette fastboot.zip diye ara sadece bize fastboot lazım başlar > çalıştır > CMD yazın ve yönetici olarak çalıştırın açılan siyah ekranda fastboot klasörüne gidin. cd klasörün adı? ve oraya “fastboot erase cache” tırnak içindeki yazıyı yazın ve enter tuşu ile işlemi gerçekleştirin artık recovery menüsüne girecektir.

  Buradan HTC One X için gerekli rom ve diğer dosyalara gidebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Windows 10’a nasıl güncelleme yapılır?

Android’in yanı sıra Microsoft‘un işletim sistemi olan Windows 10 resmi olarak bu sabah indirime sunuldu, …

51 Yorumlar

 1. Saygılar sevgiler hocam. Benim merak ettiğim konu ben cyanogenmod9 da kullandım miui de. Şu an en stabil çalışan miui diyebilirim. ama onun bile Quadrant ölçümleri x one nın altında çıkıyor. Normalde samsung da kat kat üstünde çıkar custom romlar. Acaba ben rom kurarken bir hatamı yapıyorum? Sizde de ölçün sonuçları aynımı? Birde ricam orijinal roma dönmekle ilgili bir Konu açarmısınız veya varsa link yazarmısınız. Saygılar.

  • Rom kurarken hata yapsan cihaz çalışmaz. Stabillik konusunda pek bi fikir sahibi değilim. Ama bu rom senseli olduğu için herhal biraz kasabilir. Ama biçok orjinal sürümde olan sorunları aştığını düşünüyorum. Örnek verecek olursak aşırı ısınma ve şarj süresi…

 2. Bir sorum daha var cihazımda aldığımda asya rom vardı avrupa orijinal roma dönmem mümkün mü ? Mümkünse nasıl dönerim?

  • Eğer orjinal Rom’un yedeğini almışsanız tabiki dönebilirsiniz. Ama şuan piyasada orjinal rom dosyaları yok olunca eklerim. RUU dosyalarını.

 3. mustafa özgür özen

  allah razı olsun

 4. Orjinal romun yedeğini almadım :S peki şimdi ne yapacağız.

  • Bekleyeceksiniz başkada bi yolu yok orjinal romlar internet’e sızacaktır. Bizim elimize geçerse yayınlarız merak etmeyin.

 5. Bir Ömür custom roma mahkumsun deme bana admin. :,(

 6. Sen varken hiç bir şeye mahkum değiliz admin 🙂 şimdi Bu konudaki Leedroid romun kurulum işlemlerini bitirdim. Senin buraya XDA dan boşuna bir Romu taşımayacağını tahmin edebiliyordum ama bu kadarını da beklemiyordum. Orijinal romdan, Cyanogen’den ve miui den çok daha hızlı. İlk Quadrant testlerinde Telefonun orijinal romunun çok üstünde değer verdi. dillerine koptum zaten. Gayet stabil çalışıyor. Allah seni başımızdan eksik etmesin admin.

 7. Admin 2 gündür bu romu kullanıyorum. Bazı şeylerden çok memnunum ama bazı şeyler rom kaynaklımı yoksa benim cihazda bir sorun mu var çözemedim. Bende size sormak istedim. Bu roma miui den geçtiğimden beri ekranda titreme var aynı sorunu cyanogende de yaşıyordum. Birde kulaklık sesi çok değişti. Bunlar sadece benim cihazımda olan sorunlarmı yoksa özellikle bu titreme herkeste olan bir sorun mu

  • Hocam cihazdan oladabilir romdanda olabilir ben özellikle yabancı kaynağın linkini veriyorum güncellemeri kontrol edin diye.

 8. Vallaha rom o kadar güzel ki denemek için bile değişiklik yapmak istemiyorum. 🙂 Hala pil %50 gösteriyor ki ben telefonu insan gibi kullanmıyorum.

 9. Dostlar Yaptığım araştırmaların sonunda Htc one X cihazların hemen hemen tamamında ışığı en yükseğe getirdiğiniz zaman gri ve açık kahve tonlarda titreme sorununun olduğunu öğrendim. Hatta bazılarında sarı lekede var http://www.flickr.com/photos/njsphoto/7108818785/in/photostream resimdeki gibi. Benimkinde de titreme var. Deprem olur gibi titremiyor dalgalanıyor hafif. Bu gün elime 4 Htc cihaz aldım hepsinde aynı sorun mevcut. Hiç Boşuna kurcalamayın teknik servise yollarsanız ekranı değiştiriyorlar ama değiştirdikleri ekranda da aynı problem oluyormuş. Güncellemeyle zaman içinde düzeleceğine inanıyorum. Ama düzelmezse de şaşırmam çünkü Tegra işlemcili tüm telefonlarda aynı durum mevcut.

 10. kolay gelsin ben htc one x im de unlock root ve clockworkmod ve relocked hepsini yükledim benim tel t mobile. ole olunca bir suru luzumsuz app var. bu roma baska romla degıstırmek ıstıyorum hersey güzel buraya kadar ama hboot da recovery acılmıyor hata verıyor sonrada fastboot olarak tel gerı acılıyor ve relocked yazısının altında security warning yazıyor. daha önce clockworkmod girebiliyordum o zaman root da yaptıydım cihazda su var sımdı rom yuklıycem bilgsayardanda olmuyor recovery de acılmıyor yardım alırsam sevınırım.

  not: htc one x all in one tool da flash kernel yaptım olmadı , flash recovery de yaptım olmadı

  • HBOOT sürümünü ve eğer yapabilrsen HBOOT’un resmini çekip atarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

 11. hboot-0.94.0000

 12. Admin selamlar 🙂 Sonunda Titreşim sorununu çözdüm 🙂 Gayet etkili bir Yöntem buldum. Aldığım satıcının eline telefonu verdim birde üstüne 200 tl verdim bana titreme yapmayan Beyaz HTC One X bul dedim. (Benimki siyahtı) Toplam 8 cihaza baktık sonunda bir tane titreme sorunu olmayan çıktı aralarından. Aldım. 🙂

 13. slm, çok acil yardıma ihtiyacım var, cihaz “htc one x” zip uzantılı dosyayı hafızaya atarken açarak atmışım. şimdi cihaz htc yazısında kaldı. (beyaz) öylece bekliyor. backup almıştım .. restore ediyorum ama yine aynı … ne yapabilirim … teşekkürler.

  • Hocam işlemleri baştan yap bu rom’u kur. Açmadan at direk zipli olarak! Kurulumu bitir. Ama unutma Wipe cache ve wipe data/factory yap.

 14. Admin Açık renklerde televizyon ekranının kamerayla çekilmiş halini bilirsin onun daha hafif hali diyebilirim titreme sorunu için. Her resimde olmuyor ama Bayaz, açık kahve, sarı ve özellikle açık gri yoğun olan resimlerde oluyor. Oyunlarda çok can sıkıcı ve göz yoran bir durum. Ve bu arada http://www.youtube.com/watch?v=Urph8K8RIPg bu videoda Galaxy s 3 iyi diyenlere kapak olsun 🙂

 15. hocam ılk asamayı yaptım rom u atmadan sımdı telefon acılmıyor ne yaptıysam beyaz ekranda kalıyor ne yapıcam yardımcı olurmusun ?

 16. Ekranda titreme olan arkadaşlar problemin çözümü için nVidia_T3_Fix_v.0.2_re-signed dosyasını bulup indirin ve recovery modada yukleyin sorun çözülecektir

 17. zaten ılk ıslemı yaptıktan sonra telefonum acılmadı ondan once calısıyordu ? 2 gundur kullanamıyorum telefonu yardım edın. ılk adımdan sonra yanı = Daha sonra klasöre çıkardığınız dosyalardan window için olan “flash-boot-windows.bat” dosyasını çalıştırınız = dan sonra tel acılmadı sımdı ruu dosyaları ındırdım yukleme yapmıyor.

  • Kardeşim zaten o durumda telefon çalışmaz sen o ilk adımı yaptıktan sonra cihazı kapatmıcan. Direk orada Recovery’e tıklayacaksın. Daha sonra recoveryden zipli dosyayı yükleyeceksin. Herşey açık ve net bir biçimde anlatılmış Sen Bootloader unlocker yaptınmı? HBOOT moduna girdiğinde en üstte UNLOCKED yazıyor mu? Bunlara dikkat edeceksin. İlk adımdan sonra cihazı kapatmadan direk recovery moduna girecek ve hafızaya atmış olduğun rom dosyasını kuracaksın hepsi bu kadar sonrada açılacak! Önce dikkatlice okuyun konuyu daha sonra anlayın ve anlamadıysanız bidaha okuyun. Yukarıda yapan nasıl yapmış ve bilmiyorsanız uzak durun diye not yazmışım dikkat ve relax cihazın çalışır durumda merak etme! İnşallah adımları adam akıllı yaparsın cihazı tuğlaya dönüştürmezsin. Saygı ve selam ile…

 18. sagol kardesde ben unlock yaptım ama zıplı dosyayı atmadan dıger ıslemlerı yaptım recoverye gırdıgım zaman dosya yok oldugu ıcın bısı yapamıyorum sımdı nasıl cozebılırız dosya olmadan bu ısı 🙁 sen zıplı dosyayı ılk basta atın dememıssın bende ıslemı yaptıktan sonra gordum ıs ısden gectı sımdı nasıl yapıcam 🙁

  • Sende haklısın başka boot dosyası yazdır yada recovery e girdikten sonra Mount and storage kısmına gir mount SD de ve USB’yi tak görürse direkt yolla görmezse başka recovery yazdır bu yolu dene olacaktır.

 19. sd card da hiç veri yok. bu sebebden ruu ile yazılım atmayı deniyorum ama batarya %30 dan az uyarısı alıyorum .. haliyle bataryayı sökemiyorum ve şarjda edemiyorum ..bunu çözümleme imkanı varmı.? teşekkürler

 20. mustafa barakli

  Hocam romu yukledim recavery acilmadi fastboot moduna gectim baglarim pcye cmd e girdim fastboot klas,orunun oldugu yeri oraya! komut olarak yazdim ama tanimadi bulunamadi falan yaziyor..

 21. mustafa barakli

  Waiting for device hatasi aliyorum

 22. nizamettin deniz

  s.a adminim ben herşeyi yükledim cihaz açılıyor fakat tam açıldıktan hemen sonra batarya %0 gösterip cihaz kendini kapatıyor bende bütün işlemleri yapmıştım ve hafıza ya romu eklemeyi unutmuştum fakat cihaz açılıyordu en son romu hafızaya atıp yükledim yüklemede herhangi bir sorun çıkmıyor acaba yükleme esnasında ben bütün uygulamarı seçtiğim içinmi bu sorun oluyor ve backup almıştım öncesinden acaba geri dönderip tekrardan yüklersem düzelirmi cihaz

 23. merhaba arkadaşlar ben telefonumu reboot ettim kapanıp açıldıktan sonra mavi bir boşlukta android robotu sörf tahtası üzerinde durmadan boşluğa doğru gidiyor bu işlem epeyce sürdü ve hala devam ediyor. ne yapmalıyım. yardım lütfen..

 24. merhaba htc one x var rom atmak istedim mike 1982 nin revilotion hd olanı rom attım ama telefon acılıp kapanmaya başladı sonrası ise hiç açılmadı şarjda almıyor usb tanımıyor ne yapabilirimde kurtarabilirim

  • Hboot moda giriyor ise orjinal rom ile kurtarilabilir. Hboot mod ses kısma ile power tuşuna basılı tutup giriyorsun. Eğer açılmaz ise boot ucmustur. Jtag işlemi yapılması lazım. Websitemizin iletişim bölümünden mail atın.

 25. YA KARDEŞİM BU LEEDROİD ROMU ÇOK BOKTAN Bİ ROM BÖYLE BİRŞEY OLMAZ YA WİFİ ÇALIŞMIYOR BLUTUT ÇALIŞMIYOR UYGULAMALAR ÇALIŞMIYOR HTC ONE X İM VARNE BAŞKA ROM ATABİLİYORUM NEDE PCYE BAĞLANABİLİYORUM ALLAH BELASINI VERSİN BU ROMUN NASIL DÜZELECEK YARDIMCI OLANA MÜTEŞEKKİR OLURUM

  • Hocam sende farklı rom dosyası indir hafızaya at clockworkmod a gir kur sonra boot.img dosyasını yazdır fastboot da sonra kullan 🙂

 26. mehmet arkadaşım ben hiçbir şekilde bağlanmıyor pc diyorum sen bşka rom at diyorsun başka rom var ama telefona atamıyorum htc sync wifi olmadan görmüyor internete bağlanmıyor tel hafızasını görmüyor bluotut çalışmıyor arama yapmak istiyorum uçak modunu kapa diyor açık olmadığı halde bu romu kim icat ettiyse sanada teşekkür ederim ama dediğin gibi olmuyor eğer başka türlü fasboottan bağlanıpta yapılacak birşey varsa söylersen teşekkür ederim hayırlı akşamlar

 27. S.a. Mehmet abi o kadar detaylı yazmışsın ki, seni takdir ediyorum. Benim bir sorunum var. fastboot modda pc sd kartı görmüyor. Araştırmalar sonucu olarak herşeyi denedim. Fabrika ayarlarına sıfırladım olmadı, Mount storage yaptım yine olmadı. Flash recovery ile boot.img dosyasını bile atamıyorum. Ne yaptıysam hafıza kartını göremiyorum. Derdimin dermanı olursanız çok sevinirim. Hayırlı geceler iyi çalışmalar dilerim.

  • Amacın nedir onu söyle hafıza kartına erişemezsin 🙂 Şimdi cihaz’a en son hangi sürümü attıysan onun için boot.img dosyası var onuda cmd ile fastboot da yazdıracaksın.. Cihaz açılacak. Yada Orjinal rom yükleyeceksin

 28. Aklıma gelmişken abi. Unlocked yapıp yukarıdaki işlemleri denemiştim. C.W.M yüklendi. Acaba tekrar LOCKED yapıp mı denesem sd kartı görmem için ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir