Root nedir ?

Root nedir, root ne işe yarar, root sayesinde elimize cihaz açısından ne gibi bir alternatif geçmektedir, bunların cevabı aslında bilenler için çok basit ama bilmeyenler gerçekten karın ağrısı çekiyorlar. O yüzden bu makaleyi siz bilmeyenlere bildirmek adına hazırladık

Firmalar neden cihazlarını rootsuz üretirler

Root tablet veya telefonlarınıza üst kullanıcı yetkisi (superuser) verir, cihazınız satın aldığınız marka tarafından üçüncü parti uygulamalarından ve zararlı yazılımlardan etkilenmemesi adına üst kullanıcı için kilitlenmiştir. Aslında marka tarafından kilitlenen üst kullanıcı, yine sadece firma tarafından kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak cihazı üreten firma uzaktan telefonunuza güncelleme yapmakta ve sistem dosyalarınıza istediği gibi hükmedebilmektedir. Hem bu sayede tablet veya telefonunuzda kullandığınız mobil banka hesapları ve sosyal medya hesaplarınız güvende olacaktır.

Root telefonlarınıza nasıl bir işlevsellik kazandırır

Root yaparak cihazlarınızı üst yetkili olarak kullanmanıza olanak sağlar, yani cihazınıza üçüncü parti uygulamalar veya cihazınızın herhangi bir yerini değiştirmeye, tema yüklemeye yarayan uygulamalarından yüklenmesi ve gerekli ayarların yapılmasına olanak sağlar. Biraz daha açacak olursak cihazda tamamen bir düzenleme ve istediğiniz gibi kullanmanıza olanak tanıyacak.

Root’un zararı nedir

Root’un zararı yanlış kullanılırsa tabi ki vardır, unutulmamalıdır ki root yaptığınız zaman cihazda artık güvenlik açığı oluşur. Siz zararlı bir web sitesine girdiğiniz zaman otomatik olarak kişilerinize erişecek veya sizden defalarca sms gönderecek veya sizin kontörlerinizi sömürmeye çalışacaktır. Ya da en kötüsü sizi bir oyun sitesine abone edecektir ve haftalık veya aylık olarak sizden ücret talep edecektir. Belki bunlar en basiti dahası da var ancak ben sizi ürkütmemek için sustum. Root nedir, sorusuna en güzel verilecek cevap custom rom yüklemek için bir araçtır!

Custom Rom için Root

Eğer cihazınızdaki eski rom sürümünden sıkıldıysanız tabi ki Custom Rom yüklemeniz gerecektir ancak bunu da yüklemek için yine cihazda bir kaç sistem kilidini kırmanız gerekecektir. Bunlardan birincisi veya ikincisi root‘dur. Root olmadan custom recovery kuramayacaksınız ve custom rom yükleme adımına geçemeyeceksiniz. O yüzden root yapmadan bu işler maalesef ilerlemiyor, siz yukarıda yazdığım Root’un zararı nedir kısmında ki yazdıklarım uyarıları şu şekilde dikkate almanız gerekir, siz işinizi bitirdikten sonra root‘u pasif duruma getirirseniz herhangi bir sorun yaşamamış olursunuz.

Root kaldırmak

Cihazda tüm değişiklikler ve custom rom yüklemelerini yaptıysanız ve cihazda sosyal hesaplar ve mobil bankacılık kullanıyorsanız çok kolay bir şekilde root‘u ya pasif duruma getirebilir veya tamamen kaldırabilirsiniz.

Karar sizin, hoşça kalın.

İlginizi Çekebilir

Download Altron Stock Rom

13 Şubat 2020'de güncellendi Bu sayfada, tüm Altron Akıllı Telefonlar ve Tabletler için Altron Stock …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir