Android işletim sistemi nasıl değiştirilir, format atmadan değiştirilebilir mi

İşletim sistemi değiştirme

İşletim sistemi değiştirme işlemleri oldukça tehlikeli sonuçlar doğurmakta, o yüzden eğer daha önce bu işlemleri yapmadıysanız yapmanızı tavsiye etmeme. O zaman ben nasıl öğreneceğim diyecek gibi oluyorsanız sitemizdeki makaleleri daha dikkatli ve inceleyerek en küçük ayrıntısına kadar dikkat ederek adımları uygulayın.

Android işletim sistemi nasıl değiştirilir, format atmadan değiştirilebilir mi

İşletim sistemi değiştirme

Android akıllı telefonunuzun şu an ki sürümü artık sizin canınızı mı sıktı ? O zaman yapmanız gereken siteniz için uygun farklı bir romu bulup yüklemek olacaktır. O yüzden işletim sistemi değiştirirken dikkat etmeniz gereken cihazınız ile % 100 uyumlu olmasına ve telefonunuzun model numarasına dikkat etmenizi şiddetle öneririm.

İşletme sistemi değiştirmek derken sadece android sürümleri arasında değil de, bazı badaos’lu samsung cihazlara android yüklemek gibi veya ios cihazınızda android işletim sistemini çalıştırmak, dahası cep telefonunuzda windows işletim sistemini çalıştırmakta gelsin. O yüzden bu makalede her şeyi anlatmaya çalışacağım, dikkatle okumanız size bir teknoloji kültürü kazandıracaktır.

Telefon işletim sistemini yükseltme

Telefon işletim sistemini yükseltme işlemini yapmanız için akıllı bir telefona ihtiyacınız var, kullandığınız telefonun modelini ve şuanki sürümden farklı bir sürüm olup olmadığını kontrol etmek için google.com’u kullanacağız. Örneğin telefonum samsung s2 ve şu an üzerinde yüklü olan samsung’un orjinal romu, ama yaparken “samsung s2 android 8”, “i9100 android 8” olarak arama yapabiliriz. Zaten bir çılgın 8 sürümünü uygulamıştır ve bu durum google aramalarında bulunabilirdir.

Ancak sizin telefonunuza resmi bir güncelleme gelmişse siz kendi telefonunuzun ayarlar kısmından güncelleme kontrolü yapabilirsiniz, eğer samsung’un herhangi bir akıllı telefonunu kullanıyorsanız samsung güncelleme işlemi nasıl yapılır yazımıza göz atın. Telefonunuz için güncelleme ve yükseltme işlemi bazen üçüncü parti uygulamalar tarafından da yapılabilir o yüzden sitemizde arama yaparak custom rom bulabilirsiniz.

Android sistem değiştirme

Android sistem değiştirme işlemi ise tamamen android sürümüden çıkıp farklı bir linux veya windows tabanlı bir sisteme geçmenizi sağlamaktadır. Youtube de bununla ilgili tonlarca video var, adam 6s telefonuna windows veya android yüklemiş ve sistemini değiştirmiş. Bu durum ios tarafından kalıcılık sağlamasada android tarafından kalıcılık sağlamakta. Örnek vermek gerekirse ubuntu mobil işletim sistemini kendi android telefonunuza yükleyerek sistemini değiştirebilirsiniz. Henüz beta aşamalarında olan mobil cihazlar için kendini geliştiren ubuntu’nun hazırladığı mobil sürüm her geçen gün yenilenmekte. Bazı üçüncü parti uygulamalar ile hem android hem ubuntu boot edebiliyorsunuz.

Firefox firmasının Fos adında bir mobil işletim sistemini geçmişte sizlere duyurmuştuk, linux alt tabanına sahip olan bu mobil işletim sistemini de telefonunuza uyumlu ise kurabilirsiniz. Biz size bir kaçının ismini verelim siz telefonunuza uyup uymadığını kontrol edin; Fos, Ubuntu Mobil, Backtrack mobil, BadaOs vs.

Format atmadan işletim sistemini değiştirme

Format atmadan android işletim sistemini değiştirme işlemi genelde köklü bir değişiklik olmayacaktır, üçüncü parti google play uygulamaları ile telefonunuzu süslemeye yarayacaktır. O yüzden eğer yukarıdaki işlemlerden anlamıyorsanız işletim sistemi değiştirme yapmam sizin yerinizde olsam telefonu bozmaktan ziyade bazı üçüncü parti uygulamalar ile telefonunuzun masaüstünü değiştirecek uygulamalar kullanırım. Google Play storeye bakabilirsiniz bir birinden güzel arayüz değiştirici uygulamalar var, onları deneyip uygulayabilirsiniz. Bir süre daha telefonunuzun sıkıcı arayüzünden kurutulmuş olursunuz.

Telefon işletim sistemi güncelleme

Telefon işetim sistemi güncelleme işlemi genelde bilgisayarınıza yüklediğiniz uygulamalar ile yapılmakta örnek verecek olursak samsung için Kies uygulaması kullanılmaktadır. Kendi telefonunuz için resmi sitesinden uygun uygulamayı bilgisayarınıza yükleyerek telefon işletim sistemini güncelleyebilirsiniz.

Tablet işletim sistemi değiştirmek

Tabletinize ait işletim sistemini de değiştirebilirsiniz, ancak telefona benzer yollarla da yapılabiliyor ve ayrı olarak tablet için farklı yollarda izlenmektedir. Bazı tabletler usb yardımı ile sistemi değişmekte ise de bazı tabletler de de microsd kard desteği ile sistemi değişmektedir. O yüzden tabletinize ait olan güncelleme kontrolünü yapmanız lazım, daha sonra hangi adımlarla güncellenebilir veya farklı sistem yüklenebilir onu kontrol etmeniz lazım.

Not: Unutulmamalıdır ki yapacağınız işlemlerde kalıcı hasar oluşabilir, o yüzden yapacağınız sistem değişikliğini youtubeden kontrol edin daha önce bir kaç kişinin yaptığından emin olun daha sonra adımlara başlayın.

İlginizi Çekebilir

Download Altron Stock Rom

13 Şubat 2020'de güncellendi Bu sayfada, tüm Altron Akıllı Telefonlar ve Tabletler için Altron Stock …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir