Htc Desire 500 Root Yapma

Selam arkadaşlar, bu yazımızda htc’nin desire serisinin ekonomi performans telefonu olan Desire 500 telefonu root yapmayı anlatacağız. Bilmeyenler için root’un ne olduğunu anlatayım öncelikle (root)  işletim sistemiyle çalışan cihazlara tam yetki vermekdir, yani korumalı olarak piyasaya sunulan cihazlara kullanıcıların müdehale etmesini sağlar.

Öncelikle Bootloader Kilidini kaldırmamız gerekiyor. Bunun için Buradan öncelikle  gerekli adımları tamamlamanız gerekli

NOT: Boot menüye Recovery Menüye girişlerde çıkışlarda telefon kapanınca açılmamaktadır. Pilini Çıkarıp tekrar takmak gerekli onun için korkmanıza gerek yok. Aynı şekilde yine boot menüye falan giremiyorsanız telefonu kapattıktan sonra tekrar pilini çıkartıp takıp denerseniz gireceksiniz.
Öncelikle vermiş olduğum dosyaları indiriyorsunuz.
adb.rar klasörünü Bilgisayarın C sürücüsüne kopyalayıp zipten çıkartınız.
Açmış olduğumuz klasörün içerisine cwm.img dosyasını kopyalıyoruz.
cwmsuperuser.zip dosyasını telefonumuzun hafıza kartına kopyalıyoruz
Telefona rom yüklemeden root yapmak isteyen arkadaşlar 1. ve 11. adımları atlasınlar.
Telefonda Ayarlar – Hakkında Bölümünde yazılım sürümünüz 1.20.401.3 altı ise telefonu güncelledikten sonra root işlemi yapınız veya vermiş olduğum rom u da yükleyebilirsiniz.

Gereksinimler:

Adımlar:

 1. Desire_500_Odex_Stock_ROM_v1.20.401.3.zip dosyasını Telefonunuzun hafıza kartına kopyalayınız.
 2. Telefonunuzu Kapatıyorsunuz.
 3. Ses Kısma ve açma tuşuna basılı tutup bekliyoruz bootloader ekranı gelecek. ( Eğer Normal açılıyorsa kapatın pilini çıkartıp takıp tekrar deneyiniz )
 4. Ekranda Fastboot üzerindeyken pover tuşuna bir sefer basıp seçim yapıyoruz.
 5. Telefonunuzun Kablosunu bilgisayara şimdi bağlayabiliriz daha önce de bağlayabilirsiniz.
 6. Başlat – Çalıştır – cmd komutunu uygulayarak dos ekranını açıyoruz
 7. Açmış olduğumuz ekranda sırası ile :
  a) cd\
  b) cd adb
  c) fastboot flash recovery cwm.img
  Bunları yaparak telefonumuzun recovery ini değiştirmiş olduk.
 8. Telefonumuzdan ses açma ve kısma tuşları yardımızya recoveryseçip power tuşuna basarak telefonumuzun recovery menüsüne girmesini bekliyoruz.
 9. Recovery Menümüz geldiğinde yine ses kısma ve yükseltme tuşları yardımıyla İnstall Zip üzerine gelerek açma kapama tuşu ile seçiyoruz.
 10. Choose zip from sdcard ı Seçiyoruz.
 11. Hafıza kartımıza atmış olduğumuz Desire_500_Odex_Stock_ROM_v1.20.401.3.zip üzerine gelerek bunu seçiyoruz ve yazılım yükleme işlemi başlıyor. işlem biraz uzun sürebilir bekleyiniz.
 12. Yazılım yükleme işlemi gerçekleştikten sonra yine aynı şekilde install zip seçilerek cwmsuperuser.zip dosyasını da aynı şekilde kuruyoruz.
 13. işlemimiz tamamlanmıştır Cwm den Reboot seçeneği ile telefonu resetliyoruz veya pilini de çıkartabilirsiniz.
 14. Eğer telefonumuz Açılmadıysa Pilini çıkartıp 3 – 5 saniye bekleyip tekrar takıyoruz ve açıyoruz. Root işlemimiz Tamamlanmıştır.

 

Hakkında Mehmet

Android işletim sistemi, uygulama ve rom geliştiricisi olup, Android sistemli akıllı telefonlar hakkında geniş detaylı bilgiye sahip ve her türlü onarım bakım işlerinden anlayan bir kişi... Blog yazarı ve site kurucusu...

12 Yorumlar

 1. YASİN ÖNDER

  OKADAR SİTEDE AYNI ANLATILIŞI GÖRDÜM DOWLOAD LİNKLERİ HEPSİ ÖLÜ BİR TANESİ DEMEZMİ ARKADAS LİNK ÖLÜÜÜÜ

 2. uzakdan yardım taleb ediyorum rica etsem …..

 3. 13. adıma kadar hiç bi sorun çıkmadı ama 13 adımda dediğiniz gibi reboot yaptım ondan sonra telefon açılmadı.14. adımda da denildiği gibi pili çıkartıp tekrar taktım ama hala açılmadı . Teknik servise götürdüğümde adam bana”Telefon recoverye bile girmiyo bunun boot kısmı silinmiş. bunun anakartına kendimiz yeniden boot kodlarını yüklememiz gerekiyor ” gibi birşeyler dediler. Yanlış anlamadıysam boot kısmı silinmiş. telefonun power tuşuna bastığımda da hiç bi şey olmuyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim, boot dosyasını recovery bölümüne girmeden nasıl yükleyebilirim yardım ederseniz sevinirim

 4. başkan ben recovery modda açıp deiğiniz gibi root programını yüklüyorum telefon kapanıp açılıyor ama root programı yüüklü olmuyo nerde yanlış yapıorum anlamıyorum telefonun bootloader i de yaptım yani herşey normal ama supersu yüklenmiyor yardım kaç günden beri arıyorum telefondan tiksinndim bu kadar zormu olur neyse başkan eger biliyorsan bana lütfen bi yardım edermisin…

 5. Anlatım her yerde aynı ama linkler ölü. Ben de istenen dosyaları internette teker teker aratıp buldum ve indirdim.

 6. böyle karışık bi anlatım göremedim. hiç bir şey anlamadım teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir