Galaxy J5 2015 Root ve Recovery İşlemi Nasıl Yapılır ? SM-J500FN, SM-J500F, SM-J500H, SM-J500Y, SM-J500M

Galaxy J5 [2015] Root işlemi nasıl yapılır ? Eğer sizde J5 akıllı telefonunuzu rootlamak isterseniz aşağıdaki model numaralarından kontrol ederek başlayabilirsiniz. Cihaza root yapmak cihazda ne gibi özelliklerin kullanıma açılmasına sebep olur öncelikle biraz bu konuya değinmekte fayda var. Cihazınıza root özelliği yani superuser yani tam yetkili bir kullanıcı tanımlamış olacağız ve istediğimiz her türlü yeni işlevi veya root ile çalışan bazı uygulamaları kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Cihazınız güvensiz hale gelmiş olacağını da unutmamak lazımdır, ancak siz zaten sürümü değiştirmek istiyorsanız TWRP Recovery yüklemeniz gerekecektir onun yoluda aşağıdaki adımlardan geçmektedir.

Not: Cihazınızda oluşacak her türlü aksaklık ve hatadan dolayı androidcim olarak biz sorumlu değiliz, aşağıdaki adımları dikkatlice okuyup uygulamaya geçin yoksa cihanızın çöp olabilir.

Dikkat:

 • Samsung Galaxy J5 [2015] [SM-J500FN, , SM-J500H, SM-J500Y, SM-J500M] model numaralarından birine sahip akıllı telefon.
 • Telefonunuzun şarjı % 60’ın üzerinde olması gerekmektedir.
 • Cihazınızda ki tüm önemli medya rehber  uygulama yedeğini alın silinebilir.

Gereksinimler:

Adımlar:

 1. İndirmiş olduğunuz Recovery dosyasını masaüstünde bir klasöre kopyalayın sakın rardan çıkarmayın.
 2. Cihazınızı kapatıp downloading modunda başlatın.
 3. Cihazınızı USB ile bilgisayara bağlayın. (Eğer usb tanınmazsa samsung kies uygulaması veya samsung mobile usb dosyalarını indirip kurun ve bilgisayarı kapatıp baştan başlatın, adımları yenileyin.)
 4. ODİN uygulamasını açın ve cihazın com olarak görmesini sağlayın, eğer gördü ise option kısmından Auto Reboot tikini kaldırın.
 5. Odin üzerinden AP kısmından indirdiğiniz recovery.tar uzantılı dosyayı seçin. Star’a basın başlayıp bitmesini bekleyin.
 6. Cihazı kapatın (telefonun pilini çıkarın tekrar takın)
 7. Cihazı Recovery modunda başlatın, (Ses açma + Orta tuş + Açma kapama tuşuna basılı tutun TWRP gelince elinizi çekin.)
 8. Şimdi sıra root kısmına geliyor, cihazı rootlamak için indirdiğiniz supersu dosyasını telefona kopyalayın ve install from sd card ile supersu dosyasını seçin ve rootlanmasını sağlayın.
 9. Cihazı yeniden başlatın artık telefon rootlu.

Artık bu saatten sonra custom rom yükleyebilir veya root ile ilgili işiniz varsa onu uygulayabilirsiniz unutmamak gerektir ki cihazda root sonrası mobil bankacılık kullanmamanızı öneririm veya sosyal hesaplarınız da risk altında olabiliri o yüzden sadece custom rom yükleyip rootu kaldırabilirsiniz.

Her türlü soruya açığız o yüzden çekinmeden yorum yapın.

Hakkında Mehmet

Android işletim sistemi, uygulama ve rom geliştiricisi olup, Android sistemli akıllı telefonlar hakkında geniş detaylı bilgiye sahip ve her türlü onarım bakım işlerinden anlayan bir kişi... Blog yazarı ve site kurucusu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir