Android terimleri

Merhaba Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuz var ama root, recovey gibi terimlerin ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz. Ya da cihazınıza başka bir rom yüklemesi yapacaksınız ama nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Bu durumda biz değerli okuyucukarımızın yardımına koşuyoruz.

Android terimleri nedir? Ne işe yarar? Yararları, zararları nelerdir?
Öncelikle herhangi bir custom rom atmanız halinde cihazınız garanti dışı kalacaktır. Android cihazınızın versiyonunu değiştirmeye yarayan ve cihazı daha üstün seviyede kullanabilemek için yapılan işlemlerdir. Aşağıda açıklamaları verilmiştir.

  • Root işlemi: Cihazda üst seviye yönetici olmanızı sağlar. Cihazın hızını arttırmak için overclock programlarını kurduğunuz zaman aktif olmasını sağlar. Kısacası cihazın sahibi root işleminden sonra sizsiniz.
  • Recovery işlemi: Akıllı telefonunuza custom ROM yada orjinal editlenmiş romlar atmanızı sağlar. Root işlemi olmayan cihazlar’a recovery işlemi yapılamaz! Not: Cihaz rom değişmesinden dolayı garanti dışı kalacaktır.
  • Custom ROM: Kişi/Kişiler tarafından kendi çaplarında hazırladıkları değişik rom versiyonlar. Garantiyi bozar
  • Official ROM: İşte cihazınız için çıkmış resmi romlar bunlar garantiyi bozmaz ama dilini değiştirebilir. Bu tür romları atmanız cihazı susturadabilir.

Aklıma gelmeyen ve sizin kafanıza takılan terimler hakkında elimden geldikçe bilgi vermeye çalışacağım.

İlginizi Çekebilir

Download Miyu Stock Rom

12 Şubat 2020'de güncellendi Bu sayfada, tüm Miyu Akıllı Telefonlar ve Tabletler için Miyu Stock …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir