Akıllı Telefonlarda Bilgi Hırsızlığına Dikkat!

telefon kullanıcılarının, bazı işlem kayıtları, hırsızların işini kolaylaştırıyor.

Akıllı telefon kullanıcılarına, kişisel bilgilerini korumak için internette arama yaptıktan sonra tarihçeyi silmeleri ve yükledikleri uygulamalarda hesaplarını açık bırakmamaları öneriliyor.

Kredi referans ajansı Equifax’ın İngiltere’deki araştırmasına göre, akıllı telefon kullanıcılarının dörtte biri, online bankacılık işlemleri gerçekleştiriyor. Dörtte üçü ise, üye oldukları sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarını sürekli açık bırakıyor. İnternette arama yaptıktan sonra tarihçeyi silmeyenlerin oranı yüzde 42, şifresiz telefon kullananların oranı ise yüzde 45’i buluyor.

Araştırmaya göre; beş kişiden biri şifrelerini, banka hesap bilgilerini ve kredi kartı numaralarını telefonlarına kaydediyor. Bütün bu işlemler de telefonun çalınması halinde büyük risk taşıyor.

güvenliğini sağlamak için tarihçeyi silmek yada uygulamaları açık bırakmamak da her zaman yeterli olmuyor.

Guardian’ın haberine göre; telefon üzerinden yaptığı işlemlerde güvenliğe çok eden IT uzmanı Ed Woodcock’tan online bankacılık işlemi yaparken kişisel bilgilerini doğrulaması istenmiş. Woodcock, bu işlemi yaparken, hırsızlar elektronik posta adresini değiştirmiş ve bankadaki hesabından 1.500 sterlin çekmişler.[ads]

Ertesi gün yapıldığını fark eden ve hesabını bloke ettiren Woodcock; artık, ücretsiz Wi-Fi bağlantılarını da kullanmıyor.

Bir önceki yazımız olan Android Majel başlıklı makalemizde 4, asistan majel ve majel hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Mehmet

Android işletim sistemi, uygulama ve rom geliştiricisi olup, Android sistemli akıllı telefonlar hakkında geniş detaylı bilgiye sahip ve her türlü onarım bakım işlerinden anlayan bir kişi... Blog yazarı ve site kurucusu...

Dikkatini çekebilir

Anasayfa

Do a little bit of analysis and don’t just now might rely on news flash …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir